- •1) Вибіркова перевірка вчителем таблиці, складеної учнями вдома або її колективний розгляд.
- •2) Експрес – контроль „Так – ні”
- •2.Господарське та повсякденне життя населення
- •4.Група – „Військова справа”
- •5 Група – „Житла китайців”
- •6 Група – „Одяг та взуття китайців”
- •Виникнення та розвиток давньокитайських держав
Тема: Стародавній Китай.
Мета:
-навчальна:
сформувати уявлення про природно-географічні й кліматичні умови Китаю та його населення, його повсякденне життя, побут та заняття; розкрити історичну необхідність та причини виникнення найдавніших китайських цивілізацій та імперій; ознайомити з найвідомішими особами китайської історії.
-розвивальна:
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, знаходити аналогії та відмінності у розвитку Китаю та інших країн, висловлювати і підкріплювати фактами свою думку, працювати з різними видами джерел інформації.
-виховна:
виховувати любов до історії Китаю.
Основні поняття та терміни: Хуанхе, Янцзи, „Піднебесна”, Гімалаї, бамбук, династія, ван, Чжоу, Хань, Цінь, Хань, Велика Китайська стіна, чжухоу, дафу, шлужень, повстання „жовтих повязок”.
Обладнання: історична карта „Давні Індія та Китай”, атлас, підручник, додаткові джерела інформації (фрагменти історичної статті), електронний диск „Міфи народів світу”.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Вибіркова перевірка вчителем таблиці, складеної учнями вдома або її колективний розгляд.
Заповнена таблиця може мати такий вигляд:
Галузі |
Твір/досягнення |
Коротка характеристика |
І. Література |
1.”Рігведа”
2. Поема „Махабхарта”
3. Поема „Рамаяна” |
Збірник священних гімнів та заклинань, створених аріями 3 тис. років тому Найбільший літературний твір (200 тис. віршів) про боротьбу між двома царськими родами Пандави і Каурави у ХІ ст. до н.е. Розповідь про життя принца Рами, пошуки і визволення його дружини Сіти. |
ІІ. Математика |
Цифри, що отримали назву арабських; нуль |
Поклали початок десяткової системи числення |
ІІІ. Медицина |
Лікарські трави |
За їх допомогою лікували застуду та інші хвороби |
ІУ. Винаходи |
1. Спосіб виготовлення цукру з соку тростини 2.Писемність – санскрит
3. Шахи |
Основана на знаках алфавіту заклала основи грамотності серед індійців Інтелектуальна гра популярна і досі, яка задумувалася, як битва між двома арміями |
У. Архітектура та скульптура |
Статуї та барельєфи з каменю з зображенням богів, тварин, людей, „Колони Ашоки” Ступи |
Служили прикрасами для храмів та палаців
На них висікали тексти царських указів Служили храмовими спорудами індійців |
2) Експрес – контроль „Так – ні”
Якщо учень погоджується з наведеним твердженням, навпроти номера запитання він ставить знак „+”, якщо ж не погоджується – „-”
Для перевірки робіт можна скористатися як методом самоперевірки: учень сам звіряє свої відповіді з тими, що записані на дошці чи оголошені вчителем; так і взаємоперевірки: після написання роботи учні обмінюються зошитами з сусідами, які, керуючись власними знаннями, перевіряють їх. В кінці уроку вчитель може вибірково зібрати кілька конспектів, щоб уточнити об’єктивність виставлених партнером балів.
1. Одним із найдавніших міст індійської цивілізації було місто Мохенджо-Даро. (+)
2. У другій половині ІІ тис. до н.е. до Північної Індії увійшли племена варварів. (-)
3. Природні умови в долині Інду були більш сприятливими для господарської діяльності, ніж в долині Гангу. (+)
4. На чолі давньоіндійської держави стояли імператори. (-)
5. Поділ людей на групи, здійснений богом Брахмою, називається класифікацією. (-)
6. За гарну поведінку і гідні справи індійці могли переходити з нижчої варни до вищої. (-)
7. Найдавніший збірник текстів, укладений на честь індійських богів, носив назву „Рігведа” (+)
8. Найпоширенішими релігіям у Давній Індії були буддизм та індуїзм. (+)
9. Головні правила буддизму, проголошені Буддою були спрямовані на людяність, добро і справедливість. (+)
10. Індійська писемність, що виникає у середині І тис. до н.е., базується на ієрогліфах. (-)
11. Індійцям належить першість у винаході компаса. (-)
12. Одним з найважливіших досягнень давньоіндійської культури було винайдення десяткової системи цифр. (+)
3). Перегляд презентації „Індія” з диску „Міфи народів світу”, в ході якої діти записують в зошит досягнення індійської цивілізації (господарство, культура, мистецтво, відкриття, історичні пам’ятники), про які йдеться у сюжеті.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель пропонує учням визначитися базуючись на вивчених раніше країнах, з чого нам слід починати знайомство з Китаєм, отримуючи такі пропозиції:
географічне положення;
місце розташування;
природно-географічні умови;
населення та його заняття;
демонстрації країни на стінній карті…
2. Запропоновані учнями ідеї вчитель записує на дошці, як складові плану уроку, і просить учнів, залишивши декілька рядків, щоб пізніше дописати план.
ІV. Вивчення нового матеріалу
План
Природно-географічні умови Китаю
Господарське та повсякденне життя населення
Виникнення та розвиток давньокитайських держав
Імперії Цінь та Хань
Велика Китайська стіна
1.Природно-географічні умови Китаю
Питання розглядається за допомогою настінної карти та карти атласу „Давні Індія і Китай” (також можна працювати з картою, вміщеною в підручнику № 2 на с. 115 „Стародавній Китай”), використовуючи які учням пропонується самостійно виконати завдання:
1). В якій частині світу знаходиться Китай? А в якій частині Азії?
2). Опишіть географічне положення Китаю та кліматичні особливості;
3). Визначте, як називаються найбільші річки Китаю. Де вони беруть свій початок і куди впадають?
4). Де знаходиться Велика Китайська стіна? Якою, на вашу думку, могла б бути головна причина її спорудження?
5). Знайдіть на карті і назвіть давні держави, що існували на території Китаю.
За допомогою фронтального опитування вчитель з’ясовує правильність виконання завдань, вносячи в разі потреби корективи і уточнення. Учень, який відповідає, супроводжує свою відповідь показом на настінній карті.
На завершення вчитель дає схематичну характеристику долин головних річок Китаю – Янцзи і Хуанхе, яку учні записують у зошит.
-
ЯНЦЗИ
ХУАНХЕ
1. З чого складалися береги
Густі ліси
Льос – гірська порода, схожа на пісок, глина
2. Заселеність
незаселені
заселені
3. Сприяння землеробству
не сприяє
сприяє
4. Впадають
Східнокитайське море
Жовте море
5.*** Рослинний світ
6. *** Тваринний світ
*** Завдання 5 і 6 учням пропонується виконати вдома, залучивши до їх виконання додаткові джерела.
На завершення вчитель пропонує учням (за бажанням) вдома виконати цікаве творче завдання: „Відомо, що китайці „нагородили” одну з головних своїх річок – Хуанхе безліччю епітетів. Спробуйте віднайти і записати якомога більше з них, пояснивши зміст такої характеристики. Можливо ви можете запропонувати свій варіант?”.
(Варіанти епітетів: „жовта річка”, „горе Китаю”, „річка, яка надриває серця”, „біч Китаю”, „річка тисячі бід”, „блукаюча річка” тощо)